Sport· 1 min citire

Sepsi – SIC Sfântu Gheorghe câștigă detașat ultimul meci din acest an, din campionatul intern

29 dec. 2019, 08:57
Actualizat: 29 dec. 2019, 08:57
Sepsi – SIC Sfântu Gheorghe câștigă detașat ultimul meci din acest an, din campionatul intern

Sepsi – SIC Sfântu Gheorghe câștigă detașat ultimul meci din acest an, din campionatul intern

Articol scris de Ardeleanu Ioana

Covăsnencele antrenate de Zoran Mikes au învins sâmbătă seară CSM Alexandria, în etapa a 13-a din grupa Est a Ligii Naționale, scor final 105–35 (28–9, 26–10, 27–10, 24–6).

Campioana româniei la baschet feminin, ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe termină anul cu o nouă victorie şi rămâne neînvinsă în acest sezon în campionatul intern.

Covăsnencele antrenate de Zoran Mikes au învins sâmbătă seară CSM Alexandria, în etapa a 13-a din grupa Est a Ligii Naționale, scor final 105–35 (28–9, 26–10, 27–10, 24–6).Pentru Sepsi-SIC au evoluat: Pašić (19p), Demeter (8p), Mandache (12p), Gödri-Părău (16p), Givens (16p), Orbán (4p), Cătinean (2p), Mîrne-Nagy (1p), Vučetić (6p), Topuzović (6p), Kovács (7p) și Butler (8p).Aceasta a fost a doua întâlnire în Liga Națională dintre cele două echipe, CSM Alexandria fiind la al doilea an de existență, iar în primul (2018-2019) a jucat în a doua grupă valorică din campionat, în timp ce Sepsi a fost în prima grupă valorică.Pentru Sepsi-SIC, primul meci din campionatul intern se va juca pe 4 ianuarie 2020, când fetele antrenate de Zoran Mikes le întâlnesc, în etapa a 14-a a Ligii Naționale, pe baschetbalistele de la CS Agronomia București.Acestea din urmă au o singură victorie în campionatul intern în acest an, cea din meciul cu CSM Alexandria (16 decembrie), scor final 70-54.

foto: Facebook/ Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Covasna și pe Google News