Județul Covasna, cele mai slabe importuri și exporturi din Regiunea Centru în primele 8 luni din 2019

Județul Covasna, cele mai slabe importuri și exporturi din Regiunea Centru în primele 8 luni din 2019
Importurile realizate în județul Covasna au înregistrat, în perioada ianuarie-august 2019, cea mai scăzută valoare de la nivelul întregii Regiuni Centru, respectiv 191,5 milioane de euro
Importurile realizate în județul Covasna au înregistrat, în perioada ianuarie-august 2019, cea mai scăzută valoare de la nivelul întregii Regiuni Centru, respectiv 191,5 milioane de euro, arată datele unui raport al Direcției Regionale de Statistică Alba, citat de Agerpres.
Braşovul a avut o pondere de 32,6% în totalul exporturilor realizate în perioada de referință, fiind urmat de județele Sibiu (29,1%), Alba (23,5%), Mureş (9,1%), Covasna (2,9%), şi Harghita (2,8%).Valoarea totală a exporturilor în cele 6 județe componente, în primele 8 luni ale anului trecut, a fost de peste 7,2 miliarde de euro, mai scăzută față de perioada similară a anului precedent, iar cea a importurilor a fost de peste 6,6 miliarde de euro, mai mari comparativ cu aceeaşi perioadă din 2018.Tot în perioada ianuarie-august 2019, balanța comercială a Regiunii Centru a înregistrat un excedent în valoare de peste 558 milioane de euro, având valori pozitive în judeţele Sibiu, Alba, Braşov şi Covasna şi negative în Mureş şi Harghita.
Citește și:
- 21:38 - Dosarele despre OZN-uri, pe masa Casei Albe. Trump vrea transparență, specialiștii cer prudență
- 20:48 - Imagini în premieră din buncărele subterane ale Kievului. De unde a condus Zelenski rezistența Ucrainei
- 19:59 - Vladimir Putin, mesaj dur pentru Ucraina la patru ani de la începerea războiului: „Vor merge până la un punct extrem şi apoi vor regreta”
- 19:03 - Pierderile reale ale armatei ruse, tabu la Moscova. Ce ascunde Kremlinul în spatele codului „Cargo 200”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Covasna și pe Google News
_fa0439aeae.webp)








