TRASEELE TURISTICE DIN BUCEGI, ÎNCHISE TEMPORAR DIN CAUZA VREMII

TRASEELE TURISTICE DIN BUCEGI, ÎNCHISE TEMPORAR DIN CAUZA VREMII
Au fost declarate închise temporar toate traseele turistice montane de abrupt
Traseele turistice de abrupt din masivele Bucegi, Baiului şi Ciucaş sunt închise temporar din cauza vremii nefavorabile, în contextul în care au fost prognozate cantităţi mari de zăpadă şi vânt care va sufla cu putere.
'De astăzi, timp de câteva zile, vremea la munte va fi nefavorabilă, cu cantităţi mari de zăpadă (50-80 cm) ce se vor depune la altitudine. Vântul va sufla cu putere, spulberând zăpada şi creând troiene de peste 1 m. În această perioadă, nu sunt recomandate deplasările în zona montană înaltă', se arată într-o informare postată, joi, pe pagina de Facebook a Salvamont Prahova.
În aceste condiţii, au fost declarate închise temporar toate traseele turistice montane de abrupt din Bucegi, Baiului şi Ciucaş.
Lista traseelor turistice din judeţul Prahova ce pot fi parcurse în siguranţă poate fi găsită pe www.salvamontprahova.ro.
AGERPRES
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 15:37 - Mobilizare uriașă în Europa: 18.000 de soldați NATO și Ucraina au început cel mai mare exercițiu militar de anul acesta din Suedia
- 15:35 - Cancelarul Merz atacă dur SUA: „Umilite de Iran și fără strategie în război”
- 15:33 - Anca Alexandrescu, atac dur la adresa Guvernului Bolojan: „Este un mic dictator. Trebuie să plece cu tot cu gașca lui"
Urmărește știrile Realitatea de Covasna și pe Google News












