Noul subprefect de Covasna a depus jurământul (VIDEO)

Noul subprefect de Covasna a depus jurământul (VIDEO)
Sergiu Mitroi are 50 de ani, a finalizat studiile în 1999, fiind licenţiat al Facultăţii de Drept din Craiova.
Cel de-al doilea subprefect al judeţului Covasna, Sergiu Mitroi, a depus marți jurământul de învestire, în prezenţa reprezentanţilor mai multor structuri şi instituţii, dar și a prefectului Iulian Todor şi a subprefectului Cosmin Boricean, scrie We Radio.
Acesta a fost numit în funcţie în ședința de vineri a Guvernului României, iar ceremonia de învestire a avut loc în cadrul unei videoconferinţe cu Ministerul Afacerilor Interne. Printre altele, în discursul de după depunerea jurământului, noul subprefect s-a declarat onorat de încrederea pe care Guvernul i-a acordat-o, dar şi „copleşit şi conştient” de responsabilitatea pe care noua funcţie o implică.
Sergiu Mitroi are 50 de ani, a finalizat studiile în 1999, fiind licenţiat al Facultăţii de Drept din Craiova.
De profesie jurist, acesta a lucrat în ultimii 18 ani în cadrul Biroului Juridic al Prefecturii Covasna, iar în perioada 2016-2020 a fost şi cadru didactic asociat al Extensiei Universitare „Babeş-Bolyai” Sfântu Gheorghe – Facultatea de Ştiinţe Politice, Administraţie Publică şi Comunicare.
Înainte de 2001 a lucrat în învăţământ, ca profesor suplinitor la gimnaziu, însă a ocupat de-a lungul carierei sale şi funcţia de decan al Colegiului Consilierilor Juridici din Covasna.
Întregul discurs al noului subprefect și video, AICI.
Foto: We Radio
Citește și:
- 14:04 - Jackpot uriaș la Joker: peste 10,6 milioane de euro în joc. Premii consistente și la Loto 6/49
- 13:21 - Tragedie în timpul serviciului: jandarm de 40 de ani, găsit fără viață pe stradă. Sindicatele acuză suprasolicitarea
- 13:02 - Lecția de condus care s-a terminat cu dosar penal: doi tineri, prinși băuți după două accidente
- 12:53 - Anca Alexandrescu acuză Sistemul că vrea să-l elimine pe Călin Georgescu: „Are Poliția de 2-3 ori pe zi la poartă. Este pus sub o presiune inadmisibilă”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Covasna și pe Google News






_799d38831a.webp)




