INVAZIE DE GĂRGĂRIȚE PE LITORALUL ROMÂNESC

INVAZIE DE GĂRGĂRIȚE PE LITORALUL ROMÂNESC
O invazie neașteptată de gărgărițe a transformat plajele de pe litoralul românesc într-un adevărat coșmar pentru turiști
O invazie neașteptată de gărgărițe a transformat plajele de pe litoralul românesc într-un adevărat coșmar pentru turiști. Roiuri dense de insecte au acoperit nisipul, șezlongurile și chiar turiștii, care au fost nevoiți să se refugieze în hoteluri sau în apă.
Deși considerate inofensive, comportamentul agresiv și numărul extrem de mare au provocat panică în stațiunile din sudul litoralului. „Erau peste tot, pe piele, în băuturi, în genți. Nu am mai văzut așa ceva în viața mea”, a spus o turistă.
Biologii explică fenomenul prin perioada de reproducere a gărgărițelor, accentuată de temperaturile ridicate și lipsa prădătorilor naturali. „Este o explozie populațională. Nu sunt periculoase, dar pot fi extrem de deranjante”, a declarat dr. Alina Gheorghe.
Deocamdată, autoritățile nu au emis un punct de vedere oficial, însă operatorii din turism cer intervenții rapide pentru combaterea fenomenului, temându-se că sezonul estival ar putea fi compromis.
Până la o soluție concretă, turiștii sunt sfătuiți să evite plaja în orele de vârf și să se protejeze cu haine subțiri, spray-uri insecticide și ventilatoare portabile.
Sursa: Realitatea de Constanta
Citește și:
- 15:56 - Alexandra Păcuraru, după hotărârea CNA de a menține decizia de retragere a licenței televiziunii Realitatea PLUS: „Au fost pregătiți să respingă orice argument! Au câștigat doar prima luptă”- VIDEO
- 15:43 - Papa Leon salută armistițiul din Iran: „Un semn de speranță”
- 15:40 - CNA a respins solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS - LIVE TEXT
- 14:59 - UEFA, decizie decizie de ultim moment după moartea lui Mircea Lucescu pentru meciurile din Champions League
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Covasna și pe Google News










