Bulgaria solicită Statelor Unite o derogare de la sancțiunile impuse companiei ruse Lukoil

Bulgaria solicită Statelor Unite o derogare de la sancțiunile impuse companiei ruse Lukoil
Bulgaria solicita SUA o derogare
Guvernul Bulgariei a cerut Statelor Unite o excepție de la sancțiunile introduse împotriva grupului petrolier rus Lukoil, a anunțat ministrul Energiei de la Sofia, Jecho Stankov.
Bulgaria solicită Statelor Unite o derogare de la sancțiunile impuse companiei ruse Lukoil
Solicitarea a fost transmisă Washingtonului la sfârșitul lunii octombrie, cu scopul de a proteja funcționarea singurei rafinării din țară și de a preveni o posibilă creștere a prețurilor la carburanți.
Demersul Bulgariei urmează modelul Germaniei și Ungariei, care au solicitat la rândul lor derogări similare. Ministrul Stankov a precizat că cererea a fost formulată la câteva zile după ce administrația președintelui american Donald Trump a anunțat sancțiuni împotriva companiilor petroliere ruse Lukoil și Rosneft, măsuri care urmează să intre în vigoare pe 21 noiembrie.
Sancțiunile impuse de Washington urmăresc reducerea veniturilor din exporturile de energie ale Rusiei, pentru a limita capacitatea acesteia de a finanța războiul din Ucraina. Administrația americană a avertizat și asupra aplicării de sancțiuni secundare companiilor sau statelor care continuă colaborarea cu entitățile ruse vizate.
Citește și:
- 07:40 - LOTO - Extragere Specială 22 februarie 2026.Peste 10 milioane de euro în joc la Joker
- 07:36 - Iarna a blocat România. Drumuri închise, zeci de camioane în așteptare și haos pe aeroporturi
- 07:21 - România rămâne sub asediul iernii. Ce drumuri sunt blocate și ce porturi rămân închise
- 07:17 - După ce viscolul a făcut prăpăd în țară, meteorologii spun că ne așteptăm la o perioadă de ploi
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Covasna și pe Google News




_4f88515c25_a3b9209761.webp)






