20% dintre polițiști vor patrula în civil pentru a-i amenda pe cei care nu poartă mască și nu respectă regulile sanitare

20% dintre polițiști vor patrula în civil pentru a-i amenda pe cei care nu poartă mască și nu respectă regulile sanitare
O a doua măsură luată de guvern este înființarea unei linii telefonice TelVerde la care cetățenii pot reclama nerespectarea măsurilor sanitare
Circa 20% dintre polițiști vor patrula în civil, fără a purta uniforma, și vor da amenzi în cazul persoanelor și firmelor care nu respectă regulile sanitare de purtare a măștii și distanțare socială, au declarat pentru G4Media.ro surse guvernamentale.
Motivul controalelor în civil? Faptul că mulți cetățeni respectă regulile doar în prezența poliției, iar la plecarea forțelor de ordine își dau jos măștile sau se înghesuie în mijloace de transport ori în restaurante, potrivit surselor citate.
Comportamentul de conformare formală la măsurile sanitare a fost reclamat în urmă cu o lună și de prefectul județului Argeș, care spunea la acel moment că aceasta e una din cauzele creșterii rapide a numărului de infectări cu Covid 19 din județ.
O a doua măsură luată de guvern este înființarea unei linii telefonice TelVerde (0800.800.165), la care cetățenii pot reclama nerespectarea măsurilor sanitare. Aici vor putea fi trimise de către cetățeni materiale foto/video necesare pentru aplicarea de amenzi ori deschiderea de cercetări ale poliției.
Sursă: G4MEDIA
Citește și:
- Invalid Date - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 14:19 - Apel la Bruxelles: Ucraina vrea o dată sigură pentru intrarea în UE
- 12:52 - Rusia, la patru ani de război: Moscova dă vina pe Occident pentru escaladarea conflictului
- 11:24 - ANM a emis avertizări de viscol, polei și vânt puternic până pe 26 februarie
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Covasna și pe Google News







_8089def344.webp)



