Amenzi de aproape 333.000 lei pentru nereguli în minivacanța de Paște

Amenzi de aproape 333.000 lei pentru nereguli în minivacanța de Paște
Valuarea cumulată a sancțiunilor contravenționale aplicate în urma acestor acțiuni se ridică la 332.932 de lei.
În timpul sărbătorilor de Paște, în perioada 16 - 20 aprilie, polițiștii și jandarmii covăsneni, împreună cu Gruparea Mobilă de Jandarmi Brașov, militari din cadrul MApN și lucrători silvici din cadrul ocoalelor silvice, au continuat acțiunile în sistem integrat pe raza județului Covasna, pentru prevenirea răspândirii infecțiilor cu virusul SARS-CoV-2, verificarea restricțiilor de circulație impuse prin Ordonanțele Militare 3 și 4, și combaterea faptelor antisociale.
Acțiunile s-au derulat pe raza municipiilor Sfântu Gheorghe și Târgu Secuiesc, a orașelor Baraolt, Covasna și Întorsura Buzăului, precum și pe raza comunelor arondate.
În urma acțiunilor, forțele de ordine au aplicat 296 de amenzi contravenționale pentru nerespectarea normelor legale instituite pe perioada stării de urgență, a celor privind circulația pe drumurile publice, activități ilicite de producție, comerț sau prestări de servicii, nerespectarea prevederilor legale privind transportul materialului lemnos, încălcarea unor norme de conviețuire socială și a ordinii și liniștii publice.
Forțele de ordine au legitimat 1.561 de persoane și au controlat 998 de vehicule, efectuând verificări la 15 unități comerciale.
Valuarea cumulată a sancțiunilor contravenționale aplicate în urma acestor acțiuni se ridică la 332.932 de lei.
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Covasna și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

