Sport· 2 min citire

Sepsi OSK are un nou antrenor principal!

29 mai 2019, 11:44
Actualizat: 29 mai 2019, 11:44
Laszlo Csaba antrenor Sepsi OSK

Laszlo Csaba antrenor Sepsi OSK

Articol scris de Manolachescu Vlad

Conducerea clubului Sepsi OSK a anunţat miercuri, într-o conferinţă de presă, că a ajuns la un acord cu László Csaba pentru postul de antrenor principal.

În vârstă de 55 de ani, László Csaba a semnat un contract valabil pe un an cu clubul din Sfântu Gheorghe, cu opţiune de prelungire pe încă unul.Născut la Odorheiu Secuiesc, László Csaba a părăsit România în 1985, iar în străinătate a mai coordonat, ca antrenor principal, echipe din Scoţia (Dundee United, Heart of Midlothian), Ungaria (Ferencváros, MTK Budapesta), Belgia (Charleroi) şi Slovacia (Dunajska Streda). De asemenea, a fost selecţioner al naţionalelor Ugandei şi Lituaniei, şi secundul lui Lothar Matthäus la naţionala Ungariei.La Sepsi, László Csaba are ca obiectiv cel puţin egalarea performanţei din acest sezon, când clubul s-a calificat în play-off-ul Ligii 1.

Vezi AICI video cu conferinţa de presă.

Patronul echipei Sepsi OSK, Dioszegi Laszlo, a declarat că iniţial a avut în vedere o listă cu 13 antrenori pe care şi i-ar fi dorit la Sfântu Gheorghe."Am avut trei săptămâni ca să ne gândim bine, să facem o alegere bună pentru funcția de antrenor. Am avut o listă cu 13 antrenori, după părerea mea, cei mai buni 13 antrenori din momentul de față din România. Am contactat foarte mulți dintre ei, pe unii nu i-am putut aduce pentru că au contracte. Dar începând de astăzi avem un nou antrenor, care a lucrat la echipe mari din Europa”, a spus Dioszegi Laszlo refereindu-se la Laszlo Csaba.Conducerea echipei a mai spus că a început lucrările la stadionul din Sfântu Gheorghe pentru încălzirea gazonului, dar şi că din sezonul următor Sepsi va avea o echipă secundă în Liga a 3-a.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Covasna și pe Google News