3 cazuri până la scenariul nr.3 elaborat de autorități. Cum arată situaţia îmbolnăvirilor

3 cazuri până la scenariul nr.3 elaborat de autorități. Cum arată situaţia îmbolnăvirilor
Până sâmbătă (ora 11:00), la nivel național au fost confirmate 97 cazuri de cetățeni infectați cu virusul COVID – 19 (coronavirus). 6 pacienți sunt declarați vindecați și au fost externați.
Până sâmbătă (ora 11:00), la nivel național au fost confirmate 97 cazuri de cetățeni infectați cu virusul COVID – 19 (coronavirus). 6 pacienți sunt declarați vindecați și au fost externați.
Toți ceilalți pacienți infectați cu virusul COVID - 19 (coronavirus) prezintă o stare generală bună, cu excepția bărbatului internat la spitalul Victor Babeș, care a prezentat complicații, dar a cărui stare este ameliorată.
Persoanele carantinate instituțional se află într-unul dintre centrele din București, Iași, Cluj-Napoca, Craiova, Timișoara și Constanța, iar situația pe județe/municipiul București a cetățenilor infectați cu virusul COVID-19 (coronavirus) se prezintă astfel:
-București (31);
-Timiș (11);
-Hunedoara (11);
-Constanța (5);
-Iași (5);
-Caraș-Severin (4);
-Covasna (4);
-Dolj (3);
-Brașov (2);
-Mehedinți (2);
-Mureș (2);
-Gorj (2);
-Cluj (2);
-Neamț (2);
-Olt (2);
-Bacău (1);
-Bihor (1);
-Buzău (1);
-Galați (1);
-Maramureș (1);
-Prahova (1);
-Suceava (1);
-Vrancea (1);
-Ilfov (1).
Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 2.372 de persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul COVID – 19 (coronavirus). Alte 14.049 persoane sunt în izolare la domiciliu și sub monitorizare medicală.
În cursul zilei de ieri, au fost înregistrate 1.453 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 6.515 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.
Vă reamintim să luați în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apelați pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE!
De asemenea, cetățenii români din străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor +4021.320.20.20.
Citește și:
- 19:43 - Atac fără precedent: lideri israelieni îl acuză pe Trump că „a fugit” din conflict
- 19:02 - Tragedie în Craiova: o fetiță de 4 ani a murit după ce i s-a făcut rău într-o mașină, în parcarea unui mall
- 18:25 - Urmărire ca-n filme în Gorj: copil de 14 ani la volan, încurajat de tată să fugă de poliție
- 17:44 - Victorie pentru Realitatea PLUS: Curtea de Apel București a decis să suspende decizia CNA prin care se ridică licența postului. Televiziunea Poporului NU se închide
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Covasna și pe Google News











