Farul s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-0, în etapa cu numărul 28 din Liga 1, scrie DigiSport.

În urma acestui rezultat, constănțenii se desprind la cinci puncte în fața celor de la CFR Cluj, care o va întâlni pe UTA Arad în etapa a 28-a. În ce o privește pe Sepsi, rămâne pe locul șase în clasament, la doar patru puncte în fața U Craiova 1948.

Farul a controlat în totalitate prima repriză a înfruntării, în timp ce Sepsi a fost ”absentă” de la joc. În minutul 17, Mazilu putea deschide scorul, însă nu a nimerit spațiul porții.

Constănțenii au deschis scorul în minutul 22, prin Băluță, care a șutat puternic, din prima, după o centrare a lui Popescu. În prima fază, golul nu a fost validat, însă după intervenția VAR, scorul a devenit 1-0.

Munteanu a fost aproape de gol în minutul 32, însă Began a intervenit salvator și a respins. Un minut mai târziu, Mihai Popescu a șutat puțin pe lângă poarta covăsnenilor.

Pe finalul primei reprize, Mazilu a marcat pentru 2-0, după ce s-a distrat cu apărarea adversă.

În repriza secundă, Sepsi a avut o prestație mai solidă, iar Rondon putea reduce din diferență, cu capul, în minutul 50. Câteva minute mai târziu, și Safranko a irosit o ocazie bună de gol.

Constănțenii au avut un gol anulat în minutul 59, când Kiki a înscris cu o execuție spectaculoasă.

Până la final, Alibec a irosit și el două ocazii importante de a-și trece numele pe lista marcatorilor, iar partida s-a încheiat cu scorul de 2-0.

Articolul precedentCerealele din România, refuzate la export, din cauza contaminării cu organisme modificate genetic
Articolul următorPărintele Vasile Ioana, sfaturi pentru Postul Paștelui: „Lăsați telefoanele! Ar trebui ținut post de tehnologie”