FCSB a remizat cu Sepsi, scor 1-1, în etapa 15 din Liga 1, ultima din 2020, în direct la Digi Sport 1.

Sepsi a început mai bine meciul cu FCSB, de la Mogoșoaia. Fofana putea deschide scorul în minutul 5, dar lovitura sa de cap a trecut milimetric pe lângă poarta apărată de Andrei Vlad. Leo Grozavu a demonstrat că a pregătit foarte bine jocul, întrucât Florinel Coman, Dennis Man, Darius Olaru și Olimpiu Moruțan au reușit cu greu să lege o acțiune în prima repriză.

Defensiva lui Sepsi a cedat însă în minutul 30, când Iulian Cristea a fost scăpat de marcaj. Fundașul a înscris cu o lovitură de cap din centrarea lui Florinel Coman, la prima ocazie a FCSB-ului. Sepsi a replicat imediat, Boubacar Fofana reușind să egaleze în minutul 37, după ce Florin Ștefan l-a depășit ușor pe Crețu în flancul drept. Fofana a șutat cu mult calm de la marginea careului, iar Andrei Vlad a fost învins.

La pauză s-a intrat cu scorul de 1-1, însă Sepsi a fost echipa care a dictat ritmul jocului.

Sepsi a continuat să fie la cârma partidei și după pauză. Andrei Vlad a intervenit incredibil în minutele 72 și 74, când oaspeții au solicitat și o lovitură de la 11 metri, la o intervenție a lui Moruțan asupra lui Nouvier.

FCSB putea da lovitura cu șansă în minutul 90+1, când șutul lui Moruțan a fost scos de pe linia porții. S-a terminat 1-1 în cele din urmă, într-un meci în care Sepsi a demonstrat că va avea un cuvânt greu de spus în 2021.

FCSB termină anul pe locul 1, cu 34 de puncte. Craiova o poate egala dacă învinge CFR Cluj în această rundă. Sepsi termină anul pe locul 4, cu 27 de puncte.