Primăria Sfântu Gheorghe îi avertizează pe locuitorii care fac termoizolare fără autorizaţie că vor fi sancţionaţi

Primăria Sfântu Gheorghe îi avertizează pe locuitorii care fac termoizolare fără autorizaţie că vor fi sancţionaţi
Poliţia Locală a întocmit în ultima perioadă mai multe procese verbale
Conducerea Primăriei Sfântu Gheorghe a făcut un apel către cetăţeni să nu efectueze lucrări de termoizolare a blocurilor fără autorizaţie de construcţie, avertizând că, în caz contrar, va aplica sancţiuni.
Reprezentanţii Primăriei au menţionat, de altfel, că Poliţia Locală a întocmit în ultima perioadă mai multe procese verbale pentru sancţionarea unor locatari care au demarat astfel de lucrări fără a avea documentele necesare.
„Am pe masă un teanc imens de procese verbale ale Poliţiei Locale în ceea ce priveşte amenzile pentru izolarea blocurilor fără autorizaţie de construcţie. Trebuie să înţeleagă toată lumea că, indiferent că Primăria face o izolare printr-o cofinanţare a locatarilor sau că este făcută exclusiv de către locatari, este nevoie de acea autorizaţie de construcţie. Fără autorizaţie de construcţie nu poţi izola un bloc şi, chiar dacă mă doare mâna să semnez aceste procese verbale, va trebui să le semnez şi va trebui să amendăm oamenii până când vor intra în legalitate, pentru că aşa spune legea”, a declarat primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, potrivit unui comunicat postat pe pagina de internet a Primăriei.
Autorităţile locale au subliniat că autorizaţia de construcţie trebuie solicitată înainte de demararea lucrărilor de termoizolare, iar lucrările trebuie efectuate integral, pe toată suprafaţa blocului, nu doar la unul sau la câteva apartamente.
„Autorităţile locale înţeleg nevoia de a termoizola blocurile de locuinţe, dar pentru a evita amenzile care vor fi aplicate conform legilor în vigoare, îi îndeamnă pe locuitori să înceapă lucrările doar după obţinerea tuturor autorizaţiilor”, se mai menţionează în comunicat.
(Agerpres)
Citește și:
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
- 07:52 - De ce anvelopele All Season nu sunt bune pe zăpadă
- 07:40 - LOTO - Extragere Specială 22 februarie 2026.Peste 10 milioane de euro în joc la Joker
- 07:36 - Iarna a blocat România. Drumuri închise, zeci de camioane în așteptare și haos pe aeroporturi
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Covasna și pe Google News






_4f88515c25_a3b9209761.webp)




