Sepsi OSK a fost învinsă clar în primul meci oficial din acest an, pierzând cu 4-2 în deplasare la FC Voluntari, echipa de pe ultimul loc în clasament.

Meciul din etapa 21 a Ligii 1 a început cu un gol pentru Voluntari în minutul 15, după o oarecare dominare a oaspeţilor în primele minute. Tandia a reuşit egalarea în min 24, însă Voluntari a intrat în avantaj la pauză după un gol al lui Balaur în min. 36.

Gazdele au mai înscris două goluri în a doua repriză şi au păstrat toate cele trei puncte puse în joc. Sepsi a redus din diferenţă prin Hamed în minutul 89, însă n-a fost decât un gol care să mai reducă din umilinţa înfrângerii.

Pentru Sepsi a fost una dintre cele mai slabe partide din acest sezon, echipa fiind de nerecunoscut.

Sepsi OSK îşi complică astfel situaţia calificării în playoff, având nevoie de rezultate foarte bune în cele patru etape rămase de jucat în sezonul regulat: acasă cu Dinamo, deplasare cu Gaz Metan Mediaş, acasă cu Viitorul şi deplasare cu campioana CFR Cluj.