Fără vreo șansă de a mai prinde play-off-ul sau de a se afunda în zona retrogradării, Sepsi și U Craiova 1948 au făcut spectacol pe ninsoare, pe noua arenă din Sfântu Gheorghe. S-a terminat 2-1 în ultima etapă a sezonului regulat, după ce covăsnenii au întors scorul, anunță DigiSport.ro

Oltenii au jucat mai bine în startul primei reprize și au deschis scorul în minutul 8, prin Bauza. Apoi au avut două șanse mari în minutele 22 și 25, cu Sidibe la originea lor.

Sepsi a egalat în minutul 39, prin Ștefănescu, iar peste 6 minute a preluat conducerea, prin Tudorie, după o ieșire pe sub minge a portarului.

Repriza a doua a fost mai spectaculoasă și a început cu ocazia lui Damașcan, urmată, la cealaltă poartă, de centrarea lui Bușu, care a căzut pe transversală.

Craiova a mai avut o ocazie bună, dar Compagno nu l-a putut bate pe portar din lovitură liberă. În minutul 68 a avut loc o fază controversată, când Mitrea a cerut penalty în duel cu Baeten.

Portarul Popa s-a făcut apoi de râs, când a pasat la adevrsar, dar Golofca, deși a recuperat, nu a profitat. Trupa lui Bergodi a avut la rându-i o bară, prin Aganovic, iar Golofca a ratat și el o șansă și Sepsi – U Craiova 1948 s-a terminat 2-1.