Sepsi și FC Botoșani au remizat la Sfântu Gheorghe, scor 2-2, după ce moldovenii au condus cu 2-0, scrie DIGISPORT.

Covăsnenii au început în ofensivă. Safranko, Purece și Dimitrov au ratat primele ocazii ale partidei, dar moldovenii au deschis scorul în minutul 37, la prima acțiune de poartă, prin Tîrcoveanu, care a fost scăpat din marcaj de defensiva echipei lui Leo Grozavu.

După pauză, Keyta a dus scorul la 2-0 după ce nu a putut fi deposedat de Bouhenna și Mitrea. Același Mitrea a redus din diferență două minute mai târziu, după ce a reluat cu genunchiul o minge centrată din corner.

Petrila își putea trece numele pe lista marcatorilor. Mai întâi, jucătorul împrumutat de la CFR Cluj a șutat puternic pe centrul porții lui Pap, iar apoi a reluat slab cu latul din careu. Dimitrov a înscris la ultima fază a partidei, după ce a profitat de o gafă uriașă a lui Chindriș și a șutat puternic spre poarta lui Pap.

S-a terminat 2-2. Sepsi urcă pe locul patru, cu 20 de puncte, iar FC Botoșani trece pe locul 11.