Sepsi Sf. Gheorghe și FCSB au terminat la egalitate, scor 2-2, duminică seara, în ultimul meci al etapei a opta a play-off-ului Ligii I.

CFR Cluj poate câștiga titlul de campioană matematic dacă o va învinge pe Botoșani, runda următoare.

Prima repriză a fost dominată de gazde. Nicolae Păun (17’), Safranko (19’) și Ștefănescu (29’) l-au pus la încercare pe Straton.

Gazdele au început repriza secundă așa cum au terminat-o pe prima: în atac. În minutul 55, Cătălin Straton a salvat-o pe FCSB de la primirea unui gol. Înlocuitorul lui Andrei Vlad din poartă a scos din vinclu o lovitură liberă executată de Vașvari.

În minutul 69, Sepsi a deschis scorul prin Petrila, care l-a învins pe Straton cu un șut la colțul lung, din interiorul careului. Pasa decisivă i-a aparținut lui Golofca, jucător trecut și pe la FCSB.