„Campioana” remizelor, Sepsi, a rupt șirul celor 6 egaluri la rând în deplasarea cu Hermannstadt, din etapa a 25-a, și a câștigat cu 2-1.

Sibienii au fost aproape de gol după 30 de secunde de joc, dar portarul a intervenit la timp. Cei care au marcat au fost jucătorii lui Leo Grozavu, în minutul 12, prin Golofca.

Hermannstadt a egalat prin Bagaric, în minutul 25, iar ultima ocazie a primei reprize le-a aparținut sibienilor. În repriza secundă, Sepsi a nimerit transversala prin Dumitrescu, iar Safranko a tras puțin pe lângă poartă.

În minutul 64, oaspeții au primit penalty, iar Vașvari l-a transformat și a stabilit scorul final, Hermannstadt – Sepsi 1-2.

După acest eșec, situația se agravează pentru Hermannstadt, care are are o singură victorie în ultimele 13 runde și se află pe locul 14, cu 22 de puncte, dar poate fi depășită de Voluntari dacă ilfovenii o vor învinge pe Poli Iași, luni, de la ora 17:30, în direct la Digi Sport 1.

De cealaltă parte, Sepsi urcă pe locul 4 și e aproape imposibil să mai piardă play-off-ul.