Sepsi OSK a obţinut duminică prima victorie de la reluarea Ligii 1 de fotbal, după 3-1 în deplasare în „Ştefan cel Mare” cu Dinamo Bucureşti.

Sepsi a deschis scorul încă din minutul 1, la fel ca în etapa precedentă cu Voluntari, însă de data asta a reuşit să păstreze avantajul până la finalul partidei. Ba mai mult, Sepsi a mai înscris de două ori pe final: 2-0 din penalty în min 80 prin căpitanul Gabriel Vaşvari, 3-0 în min 86 prin fundaşul Florin Ştefan, care a marcat primul său gol din acest sezon.

Dinamo a redus din diferenţă în prelungirile partidei, fără însă a pune în pericol victoria lui Sepsi.

Portarul echipei din Sfântu Gheorghe, Roland Niczuly, a făcut un meci excelent, apărând un penalty în prima repriză, dar şi multe alte şuturi periculoase spre poarta sa.

În urma acestei victorii, Sepsi OSK rămâne pe locul 8 în Liga 1 cu 23 de puncte (locul 2 în play-out după Viitorul Constanţa).

Următorul meci al lui Sepsi va avea loc miercuri de la ora 20:00 pe teren propriu cu Poli Iaşi în manşa tur a semifinalei Cupei României.