Cristiana Danci, tânăra polițistă din județul Covasna pasionată de viteză, a câştigat în weekend prima etapă din acest an a Campionatului Național Women Rally – Bosch Car Service, Trofeul Enel X Way, care a avut loc la Stadionul Național Arena din București, anunță WE RADIO.

Cristiana a obținut locul 1 la Clasa 1 (autoturisme cu cilindreea nominală de până la 1.600 cmc), și locul 8 în clasamentul general.

La start s-au aliniat 50 de concurente din țară, care s-au întrecut în viteză, în funcție de capacitatea motorului și de modificările aduse mașinii, la clasele 1, 2 și 3 dedicate autoturismelor de stradă cu motor tehnic, fără modificări; clasa 4 dedicată mașinilor electrice, și clasa 5 pentru mașini modificate și posesoare de licență FRAS.

Cristiana a încheiat competiția cu un timp cumulat de 02:08:023 (1.04.581 în manșa 1 și 1.03.442 în manșa 2). Video din a doua manșă AICI.

„Simt că toate eforturile mi-au fost răsplătite! Nu aș fi reușit fără cei dragi mie (…) Mulțumesc pentru sprijin, pentru încurajări, pentru mesajele frumoase!”, a transmis Cristiana într-o postare pe pagina ei de Facebook.

În vârstă de 31 de ani, Cristiana concurează la astfel de competiții din 2018, iar în luna septembrie a anului trecut a încheiat Campionatul Național Women Rally din Cluj-Napoca pe locul 2 la Clasa 1 și pe locul 9 în clasamentul Open.

Competiția se desfășoară sub egida Federației Române de Automobilism Sportiv, prima ediție a „Raliului Frumuseții” fiind organizată în 2019.

Următoarea etapă va avea loc în perioada 16-17 iunie la Timișoara, urmată de etapa finală care va avea loc în perioada 15-16 septembrie la Cluj-Napoca.

Articolul precedentLupta pentru DEMOCRAȚIE capătă noi valențe în Turcia. Erdogan a PIERDUT în marile orașe ale țării – Când va avea loc turul doi – FOTO&VIDEO
Articolul următorArmata Română începe azi recrutarea REZERVIȘTILOR. Sunt mii de locuri la concurs, câți bani se pot câștiga