Sepsi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după victoria la limită cu U Craiova 1948, scor 1-0, scrie DIGISPORT.

Meciul de la Severin a început cu o ocazie mare a Craiovei, când șutul lui Kovacic a fost apărat cu piciorul de portar. Sepsi a răspuns prin lovitura de cap a lui Mitrea, iar golul a venit în minutul 38 și a fost unul superb.

Achahbar a țintit vinclul din afara careului, cu un șut deviat de Gajic.

În repriza a doua, oltenii au avut o dublă ocazie în aceeași fază, din minutul 56, iar apoi Sepsi a irosit o șansă uriașă în minutul 61.

Finalul a fost cu scântei. Portarul lui Sepsi, Niczuly, a fost eliminat, iar Aganovic a intrat în poartă. Nu a primit gol, deși oltenii au năvălit în careu cu tot cu portar. Și de la Craiova au fost eliminați doi jucători la aceeași fază: Da Costa și Kovacic.

U Craiova – Sepsi s-a terminat 0-1, iar covăsnenii sunt în sferturile Cupei. Pentru Bergodi, aceasta este prima victorie pe banca lui Sepsi, după două înfrângeri.

Sursă: DIGISPORT