În direct la Digi Sport, Sepsi – UTA, din etapa a 14-a, s-a terminat cu scor de neprezentare, 3-0, iar gazdele au urcat pe locul 4, în spatele campioanei CFR Cluj. De cealaltă parte, nou-promovata are 3 eșecuri consecutive.

Meciul de la Sfântu Gheorghe a început cu ocazia lui Sepsi, prin Bouhenna, iar câteva minute mai târziu, gazdele au cerut un penalty. UA a dat replica prin Vlad Morar, dar șutul său a ocolit vinclul.

Achahbar a șutat exact pe direcția portarului de la UTA, echipă care a cerut și ea un penalty în minutul 28. În cele din urmă, echipa antrenată de Leo Grozavu a deschis scorul în minutul 32, prin Safranko, dar ultima ocazie a primei reprize le-a aparținut arădenilor, prin Buhăcianu.

Exact în debutul reprizei secunde, Sepsi a irosit o șansă uriașă, prin Safranko, iar de cealaltă parte, Buhăcianu și-a bătut joc de o șansă excelentă. În loc să egaleze, UTA a primit încă un gol în minutul 81, tot de la Safranko.

Arădenii puteau să marcheze câteva secunde mai târziu, prin Ursu, însă cei care au marcat au fost tot cei de la Sepsi, în minutul 85, când Golofca a închis tabela. După acest succes, Sepsi urcă pe locul 4, în spatele campioanei CFR Cluj, în timp ce UTA bifează al treilea eșec la rând.