CS Mioveni s-a impus în fața celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 2-1, în partida din etapa a treia a Ligii 1, scrie DIGISPORT.

Începutul partidei le-a aparținut elevilor lui Leo Grozavu. În minutul 2, Achahbar a încercat să deschidă scorul, dar tentativa sa a trecut peste transversala porții lui Ducan.

Sepsi a avut o ocazie imensă în minutul 8, atunci când după lovitura liberă executată de Ștefănescu, Chunchukov a deviat balonul care a ajuns la Achahbar. Acesta ar fi putut să marcheze cu ușurință, dar nu a putut ține mingea în teren.

Chunchukov a încercat să marcheze cu un voleu, în minutul 13, dar portarul echipei oaspete a avut o paradă superbă.

Prima ocazie importantă a Mioveniului a venit abia în minutul 27, când Bogdan Rusu a prelungit un balon către Blănaru. Acesta a scăpat într-o poziție foarte favorabilă, a șutat, dar încercarea sa a fost parată de Niczuly.

Elevii lui Pelici au deschis scorul în minutul 38. Blănaru a trimis balonul în față, Rareș Ispas a încercat să respingă dar nu a nimerit balonul care a ajuns la Dumitriu. Ispas a încercat să îl deposedeze pe jucătorul Mioveniului, dar s-a împiedicat și a căzut, lăsându-l pe Dumitriu față în față cu Niczuly, pe care l-a învins cu ușurință.

În primul minut al reprizei secunde, CS Mioveni și-a majorat avantajul de pe tabelă cu un gol marcat din unghi de Bogdan Rusu.

Chunchukov a încercat să micșoreze din diferență în minutul 69, când a trimis cu capul, dar tentativa a fost respinsă de Ducan. Chunchukov a reușit să înscrie abia în prelungiri când l-a învins pe portarul Mioveniului cu un șut din unghi.

La finalul acestei partide, Sepsi ocupă locul șapte, cu un total de patru puncte, în timp ce echipa lui Pelici se află pe locul 12, cu doar trei puncte.

Sursă: DIGISPORT