Farul s-a impus cu scorul de 2-1 în fața lui Sepsi Sfântu Gheorghe, în prima etapă din play-off-ul Ligii 1, scrie DigiSport.

Astfel, formația pregătită de Gheorghe Hagi este lider în clasamentul din play-off, cu 35 de puncte, la trei lungimi în fața CFR-ului, care o va întâlni pe Rapid în prima etapă.

Partida a început spectaculos cu situații de gol la ambele porți, însă prima ocazie importantă a partidei le-a aparținut elevilor lui Cristiano Bergodi, în minutul 18, când Aganovic l-a lobat pe Aioani și a lovit transversala.

Constănțenii au dat replica în minutul 25, când Mazilu a șutat periculos din interiorul careului, însă intervenția lui Niczuly i-a refuzat golul ”perlei” lui Hagi.

Trei minute mai târziu, Farul a deschis scorul, prin Grameni, care a înscris cu o execuție superbă.

Covăsnenii au pus apoi probleme prin șutul lui Rodriguez de la marginea careului, iar Farul a dat replica prin ocazia lui Alibec din minutul 32.

Până la finalul primei reprize, Tudorie a mai irosit o șansă mare de gol, când a trimis pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

Imediat după pauză, constănțenii și-au dublat avantajul prin golul lui Adrian Mazilu, ajuns la cinci goluri în tricoul Farului.

În minutul 59, covăsnenii pregătiți de Cristiano Bergodi au redus din diferență, prin Tudorie. Același Tudorie putea restabili egalitatea în minutul 89, însă Aioani a fost pe fază.

Alibec putea închide partida în minutul 89, iar Ștefănescu a ratat și el golul egalizator un minut mai târziu.

Articolul precedentIBRAHIMOVIC FACE ISTORIE! A devenit cel mai bătrân jucător care a marcat în Serie A