Echipa masculină de handbal Dinamo a fost surclasată de cea germană THW Kiel, cu 41-28 (19-11), în Sala Polivalentă din Capitală. Returul dintre THW Kiel și Dinamo are loc pe 29 martie.

Meciul a contat pentru prima manşă a play-off-ului pentru sferturile Ligii Campionilor, iar returul programat pe 29 martie, la Kiel, este o simplă formalitate pentru echipa locală.

Campioana României, ajunsă în premieră în această fază, a suferit cel mai drastic eşec din acest sezon, după ce în grupă a pierdut la maximum 7 goluri (26-33 cu PSG, în deplasare).

THW Kiel, cvadruplă campioană a Europei, nu i-a lăsat nicio speranţă formaţiei antrenate de spaniolul Xavi Pascual şi şi-a asigurat în mare măsură calificarea în sferturile de finală, fază în care o va înfrunta pe PSG.

Dinamo a condus de două ori, cu 1-0 şi 2-1, după care oaspeţii au preluat conducerea, iar al pauză aveau opt goluri în plus pe tabelă, 19-11. THW Kiel şi-a mărit avantajul în partea secundă, ecartul maxim fiind de 15 goluri, 38-23 şi 40-25.

Pentru Dinamo au înscris Stanislav Kasparek, Ante Kuduz ambii câte 6 goluri, Ali Zein, Alex Pascual Garcia câte 5, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 3, Lazar Kukic 2 și Eduardo Gurbindo Martinez 1.

Saeid Heidarirad a apărat doar 3 aruncări, iar Khalifa Ghedbane una singură, în minutul 59.

Articolul precedentSorana Cîrstea s-a calificat în Turul 2 la Miami! Ana Bogdan, învinsă de jucătoarea de pe locul 193 WTA
Articolul următorScandalul pensiilor speciale ar putea amâna ROTATIVA. Ce miniștrii ar putea fi sacrificați – SURSE