ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a câștigat pentru a 5-a oară Cupa României la baschet feminin.

În week-end, la Arena Sepsi din Sfântu Gheorghe a avut loc Final Four Cupa României, comptetiție la care, în semifinale, Sepsi SIC a învins Agronomia București, scor final 109-41, iar FCC BC Arad a învins KSE Târgu Secuiesc, cu scor final 76-59.

Astfel, finala de duminică seara s-a jucat între campioana ultimelor 4 sezoane, ACS Sepsi SIC și FCC BC Arad, scor 80-67 (14-24, 35-12, 14-15, 17-16).

Covăsnencele antrenate de Zoran Mikes au început partida slab, scrie gsp.ro, după primul sfert Aradul conducând cu 10 puncte.

Campioana en-titre a întors scorul până la pauza mare, având un avans de 13 puncte, însă în ultima parte a meciului arădencele s-au apropiat din nou și au menținut suspansul. Nu suficient cât să-și împiedice adversarele să-și treacă în cont trofeul.

Andra Mandache a înscris 24 de puncte pentru Sepsi, iar Caliya Robinson a marcat 23 de puncte pentru galben-albastre. Karakasevic de la Arad și Vucetic de la Sepsi au contabilizat fiecare câte 14 puncte.

Americanca Rebecca Tobin a fost desemnată MVP al finalei.

Articolul precedentCe riscați dacă îi „umblați” pe ascuns în telefon/laptop sau pe Facebook partenerului
Articolul următorSepsi OSK pierde meciul cu FC Botoșani. Moldovenii s-au calificat în premieră în play-off.