Sepsi OSK s-a impus clar duminică în etapa a 20-a din Liga 1, în deplasare la Călăraşi, scor 3-0. Pentru echipa din Sfântu Gheorghe au înscris Nouvier (18’), Simonovski (53’, 57’).

Partida s-a desfăşurat pe un teren destul de moale, pentru că la ora jocului la Călăraşi se înregistrau 10 grade, cea mai mare temperatură din ţară.

Eugen Neagoe a făcut trei schimbări faţă de partida pierdută etapa trecută cu Botoşani. În poartă a revenit Roland Niczuly, pentru prima oară titular după gafele de la meciul cu Hermannstadt. Titulari au fost de asemenea Karnitski şi Simonovski.

Sepsi a început mai bine partida şi a reuşit să înscrie destul de repede prin Nouvier, în minutul 18.

Şi a doua repriză a început cum nu se poate mai bine pentru elevii lui Eugen Neagoe, care au mai înscris de două ori prin Simonovski.

Deşi au mai avut câteva ocazii de a majora diferenţa, scorul a rămas 3-0 şi Sepsi câştigă clar cu Dunăra Călăraşi.

În urma acestei victorii, Sepsi OSK urcă pe locul 5 în clasamentul Ligii 1, cu 30 de puncte, cu 2 mai mult decât Astra Giurgiu şi Gaz Metan Mediaş.

Pentru Sepsi urmează ultimul meci din acest an, pe 21 decembrie pe teren propriu cu Concordia Chiajna.