Sepsi OSK a învins miercuri seară cu 4-2 pe FCSB în una dintre cele mai frumoase şi importante victorii din istoria clubului înfiinţat în 2011.

Sepsi OSK şi FCSB s-au întâlnit miercuri seară în etapa a 18-a din Liga 1 de fotbal. A fost prima întâlnire dintre cele două echipe pe Stadionul Municipal din Sfântu Gheorghe.

Din păcate vremea n-a fost una ideală pentru fotbal pentru că în judeţul Covasna a nins până cu aproape o oră înaintea partidei. Suprafaţa de joc a fost acoperită cu o prelată încă de marţi după-masă, astfel că terenul nu a fost afectat foarte tare de precipitaţii, însă suprafaţa de joc a fost îngheţată din cauza frigului.

Până la acest meci, FCSB avea procentaj 100% în disputele cu Sepsi. Cele două echipe s-au întâlnit de 3 ori în Liga 1, iar multipla campioană a României s-a impus de fiecare dată fără să primească gol. A fost 4-0 în turul din sezonul trecut, iar în următoarele două meciuri echipa lui Dică a câștigat cu 2-0.

Teren îngheţat

Partida a început destul de timid, cu jucătorii celor două echipe încercând să se acomodeze cu gazonul destul de îngheţat.

Jucătorii din Sfântu Gheorghe au fost primii care au punctat, în min 32 prin Vaşvari, după o centrare a lui Florin Ştefan. Cei doi jucători au colaborat şi peste 4 minute când Ştefan a finalizat superb cu călcâiul din careul mic.

După pauză Tandia a făcut 3-0 din penalty şi a ajuns la 8 goluri marcate în acest sezon în Liga 1. A fost pentru prima oară în acest sezon când FCSB primeşte 3 goluri într-o partidă.

FCSB a redus din diferenţă prin Florinel Coman în min 61, iar Raul Rusescu a făcut 3-2 în min.82 din lovitură liberă.

Sepsi a înscris golul 4 în ultimul minut de prelungiri prin Mensah şi obţine astfel o victorie foarte importantă în cursa pentru calificarea în playoff.

Sepsi egalează pe Gaz Metan în clasament, cu 27 de puncte, şi urcă pe locul 5 în Liga 1 la diferenţă de golaveraj.

În următoarea etapă, Sepsi OSK va juca tot pe teren propriu, luni, 10 decembrie, de la ora 17:30 împotriva FC Botoşani.

Articolul precedentSepsi-SIC, învinsă în Turcia de Mersin BSB în EuroCup Women
Articolul următorCrucea Roșie a dat startul Tombolei de Crăciun. 500 de pachete cu alimente vor ajunge la nevoieşi