FC Voluntari a învins-o cu 3-1 pe Sepsi, în etapa a 27-a, iar ilfovenii nu prea mai au cum să piardă locul de play-off. Chiar de ziua lui, Constantin Budescu a reușit o „dublă”, scrie DIGISPORT.

Meciul a început cu ocazia celor de la FC Voluntari, prin Ion Gheorghe, după o pasă impecabilă a lui Budescu. Sepsi a dat replica prin Golofca, însă cei care au marcat au fost ilfovenii. A făcut-o Budescu, care a înscris cu capul și a reușit primul său gol pentru ilfoveni.

În repriza a doua, Niczuly a fost pe fază la lovitura de cap a lui Nemec, în timp ce la cealaltă poartă, Aganovic nu a nimerit ținta, iar Ciobotariu a respins dintr-un metru o minge pe care scria gol și care se îndrepta spre Tudorie.

Mitrea și-a salvat apoi echipa, după ce a scos de pe linia porții. Același Tudorie a ratat apoi două ocazii în aceeași fază.

Covăsnenii au reușit să egaleze după o oră de joc, prin Aganovic, însă finalul a fost de foc. Tudorie a făcut henț în careu, iar Budescu a reușit dubla din penalty.

Portarul lui Sepsi a fost apoi atent la șutul lui Meleke, însă nu a mai avut ce face în minutul 89, când a respins până la Helder Tavares, iar acesta a înscris din apropiere.

FC Voluntari – Sepsi s-a terminat 3-1 și e aproape imposibil ca ilfovenii să mai rateze locul de play-off.