Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat duelul cu Farul Constanța din etapa 19 a Ligii 1 cu scorul de 1-0, scrie Digisport.

După acest rezultat, Farul Constanța se află pe locul 7 în clasamentul Ligii 1, cu 29 de puncte, iar Sepsi Sfântu Gheorghe se poziționează pe locul 10, cu 24 de puncte.

Prima ocazie le-a aparținut celor de la Farul Constanța, în minutul 3, atunci când Artean a șutat din afara careului puțin pe lângă poarta lui Niczuly.

În minutul 6, Aioani l-a faultat pe Păun în interiorul careului, iar centralul partidei, Ionuț Coza, a dictat penalty. Bogdan Mitrea a fost cel care a transformat lovitura de la 11 metri.

Ely Fernandes a reușit să trimită balonul în poarta lui Niczuly, dar reușita a fost anulată pe motiv de ofsaid.

În minutul 22, Jefte Betancor putea restabili egalitatea atunci când l-a lobat superb pe Niczuly, dar balonul a lovit bara.

Ciobanu a șutat puternic din afara careului în minutul 31, dar goalkeeper-ul covăsnenilor a reținut fără mari probleme.

În minutul 63, Golofca a irosit o șansă imensă când a scăpat singur cu Aioani, a încercat să îl lobeze pe portarul de la Farul, dar balonul a trecut pe lângă poartă.

Golofca i-a pasat foarte bine lui Eder Gonzales în minutul 77, dar balonul nu a nimerit spațiul porții.

În minutul 83, Aganovic i-a pasat lui Păun care a șutat periculos puțin pe lângă poarta lui Aioani.