Primele trei etape ale concursului „Aventurile lecturii”, lansat în luna septembrie de către Biblioteca Județeană „Bod Péter” din Sfântu Gheorghe cu scopul popularizării cititului în rândul elevilor, s-au încheiat.

Competiţia, care se va derula până în data de 6 decembrie în toate unităţile de învăţământ din judeţul Covasna, este adresată elevilor de clasele V-VIII şi este împărţită în 4 etape. Potrivit organizatorilor, 12 echipe s-au calificat pentru finala competiției care este programată să se desfășoare în perioada 3-4 decembrie.

Rezultate:

Clasele V-VI

1. „Spiridușii”, Sfântu Gheorghe, Școala Gimnazială Gödri Ferenc, membrii echipei: Apostică Camelia Beatris, Dabiza Adrienn, Camelia Dénes Szende – 149 puncte.

2. „Eroii lecturii”, Sfântu Gheorghe, Liceul de Artă Plugor Sándor, membrii echipei: Perșa Tudor, Oltean Simion, Dragomir Cristina – 139,5 puncte.

3. „The Readers”, Sita Buzăului, Școala Gimnazială Nr.2, membrii echipei: Mitrofan Denisa Elena, Banciu Andreea, Romașcan Rareș – 137,5 puncte.

4. „Păsările libere”, Sita buzăului, Școala Gimnazială Nicolae Russu, membrii echipei: Buzea Daria Maria, Despa Ionica, Popica Alessia – 135 puncte.

5. „Fantastici”, Zagon, Școala Gimnazială Mikes Kelemen, membrii echipei: Coznean Dumitrița Ana, Macovei Luca Petru, Precup Delia Elena – 132 puncte.

6. „Zac”, Aita Mare, Șc. Gimazială Kriza János, membrii echipei: Fülöp Árpád, Toók Zoltán, Nagy Cerasela Maria – 131,5 puncte.

Clasele VII-VIII

1. „DCD Team”, Sfântu Gheorghe, Școala Gimnazială Váradi József, membrii echipei: Toma Camelia, Diaconu Delia Andreea, Dîrțu Denisa – 132 puncte.

2. „Luceafărul”, Tg. Secuiesc, Școala Gimnazială Turóczi Mózes, membrii echipei: Prefac Emilia, Pușcașu Ryana, Diana Niculăieș – 130,5 puncte.

3. „Lecturații”, Sita Buzăului, Școala Gimnazială Nicolae Russu, membrii echipei: Popica Ana-Maria, Tohonean Elena, Bularca Petruț – 130 puncte.

4. „Suflet de cititor”, Sita Buzăului, Școala Gimnazială Nicolae Russu, membrii echipei: Neagoe Costina, Radu Bianca, Dîrstar Teodor – 126,5 puncte.

5. „Cititorii visători”, Zagon, Școala Gimnazială Mikes Kelemen, membrii echipei: Macovei Romina, Pîrvui Iliuța, Sima Denisa – 125 puncte.

6. „Aventurierii cuvintelor”, Comandău, Școala Gimnazială Horn Dávid, membrii echipei: Persea Alexandra, Deák Dániel, Deák Hunor – 124 puncte.

Rezultatele primelor trei etape poti fi aflate pe site-ul Bibliotecii Județene „Bod Péter”, www.kmkt.ro.

Echipele cu cele mai bune rezultate vor primi premii constând în cărţi.