Astra Giurgiu și Sepsi OSK au remizat duminică, în ultima etapă din sezonul regulat, scor final 2-2. Covăsnenii antrenați de Leo Grozavu conduceau cu 2-0 la finalul primei reprize.

Giurgiuvenii au avut prima șansă în minutul 21, când Valentin Gheorghe a ratat singur cu portarul. Sepsi a deschis scorul în minutul 28, când Gal Andrezly a împins în plasă mingea respinsă de portar la șutul lui Carnat. În minutul 41 Carnat înscrie al doilea gol pentru Sepsi.

Astra a revenit în doar primele două minute după pauză. În minutul 66 Fatai a înscris din apropiere, iar mai apoi a obținut un penalty, în duel cu Barisic. Alibec a transformat pentru 2-2.

După meci, Leo Grozavu a declarat că jucătorii „au avut două minute de rătăcire” care au costat echipa, însă a precizat că per total nu este nemulțumit de rezultat. Întrebat ce așteptări are de la play-out, antrenorul covăsnenilor a precizat că își propune ca echipa să câștige fiecare joc, și să încheie mai sus de locul care duce la baraj în clasament.

„Astăzi se pare că am avut acele 2 minute de rătăcire care ne-au costat, pentru că una peste alta nu cred că au fost alte ocazii ca asta. Au fost suficiente cele două minute care ne-au dat peste cap (…) Ținând cont de faptul că azi am jucat pe terenul unei echipe care a ajuns în play-off nu pot să spun că sunt nemulțumit (…) În play-out ne propunem să câștigăm fiecare joc, vrem să o luăm etapă cu etapă, încercăm la final să fim cât mai sus, mai sus de locul care duce la baraj”, a spus tehnicianul.

Astra s-a calificat în play-off şi încheie sezonul regulat cu 42 de puncte, în vreme ce Sepsi va juca în play-out, având cu 33 de puncte.

Articolul precedentAccident grav la intersecția de la Reci. O mașină a intrat în sensul giratoriu și s-a răsturnat în afara drumului
Articolul următorCimitirul mozaic din Vâlcele a dispărut. Hoții au vândut pietrele funerare